Artroskopia barku, Leczenie stawu barkowego
Wypadek komunikacyjny, silne uderzenie czy upadek na wyciągniętą rękę to najczęstsze przyczyny urazów stawu barkowego. Ponadto staw barkowy jest podatny na różnego rodzaju kontuzje oraz stany zapalne. Silny ból oraz ograniczona sprawność ruchowa kończyny mogą skutecznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
Niezwykle ważne jest, aby w przypadku nasilających się dolegliwości, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. W przypadku lżejszych urazów i uszkodzeń stawu barkowego lekarz może zastosować leczenie zachowawcze, tj. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz unieruchomienie ręki na jakiś czas.
W przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń, konieczna może być artroskopia. Artroskopia to zabieg operacyjny polegający na wprowadzeniu do wnętrza stawu barkowego poprzez kilkumilimetrowe nacięcia w skórze wziernika z kamerą, która przesyła obraz do komputera. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć staw i ocenić jego stan.
Do tego momentu jest to artroskopia diagnostyczna. Jeśli jednak lekarz stwierdzi uszkodzenia, może podjąć leczenie metodą artroskopową. Wtedy wykonuje się kolejne nacięcia i wprowadza konieczne do wykonania operacji narzędzia chirurgiczne.
Przebieg zabiegu jest kontrolowany poprzez obserwację na ekranie komputera, co się dzieje wewnątrz stawu. Artroskopia to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod leczenia barku i stanowi dobrą alternatywę dla otwartych operacji. Przede wszystkim jest to technika mało inwazyjna i bezpieczna, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż przy tradycyjnej operacji.