Ćwiczenia na wydłużenie kości
Krótsza kończyna może mieć poważny wpływ na normalne funkcjonowanie. Być może w przypadku kończyn górnych różnica w długości kości nie ma dużego znaczenia przy wykonywaniu normalnych czynności.
Jednakże jeśli przypadłość ta dotyczy kończyn dolnych, może powodować spore utrudnienia podczas poruszania się. Zazwyczaj różnica w długości kończyn wynika z wad wrodzonych bądź niedowładów skutkujących spowolnieniem wzrostu kości.
Zdarza się także, że wpływ na to mogą mieć także urazy lub nowotwór. Przy niewielkich skróceniach kończyn możliwe jest wydłużenie kości przy pomocy odpowiednich ćwiczeń.
Duże znaczenie mają ćwiczenia rozciągające. Dlaczego? Otóż medycznie udowodniono, że tkanki żywe, jeśli są regularnie poddawane rozciąganiu, wytwarzają siły, które z kolei stymulują wzrost tkanek.
Zatem należy wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie, na przykład streatching. Ponadto znaczenie maja także ćwiczenia, które działają na mięśnie wzmacniająco.
Jednocześnie trzeba także wykonywać ćwiczenia, które zapobiegają przykurczom, a więc na przykład ćwiczenia z kończyną podwieszoną przy pomocy szyny. Trzeba jednak wiedzieć, że ćwiczenia na wydłużenie kości należy wykonywać regularnie.
W wielu przypadkach jest to metoda wieloetapowa i wymagająca sporej ilości czasu i samozaparcia ze strony pacjenta. Należy również pamiętać, że przy dużych skróceniach, ćwiczenia na wydłużenie kości mogą wywołać negatywny wpływ na mięśnie, więzadła oraz stawy i doprowadzić do ich uszkodzeń.