Dolegliwości mięśnia dwugłowego ramienia
Różnego rodzaju uszkodzenia i urazy barku mogą wywołać dolegliwości związane z mięśniem dwugłowym ramienia. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej przypadłości oraz sposobów leczenia. Trzeba wiedzieć, że mięsień dwugłowy ramienia ma dwa końce, określane mianem głowy długiej oraz krótkiej. Zazwyczaj urazy i doskwierające dolegliwości związane są ze ścięgnem głowy długiej. Objawia się to silnym bólem z przodu ramienia.
Zazwyczaj tego typu urazy dotyczą sportowców. Najczęściej lekarze stosują leczenie przy pomocy techniki artroskopowej. Trzeba wiedzieć, że w przypadku całkowitego uszkodzenia tego ścięgna może nastąpić przesunięcie brzuśca mięśnia w kierunku łokcia. To z kolei może skutkować osłabieniem siły mięśnia dwugłowego ramienia. Jednakże często pacjenci nie zauważają różnicy pomiędzy zdrową i uszkodzoną stroną.
Ponadto niestabilność ścięgna głowy długiej może wpływać na sąsiednie ścięgna i uszkadzać je. Wtedy, przy znacznym uszkodzeniu, może być konieczne odcięcie przyczepu tego ściegna od obrąbka. Taki zabieg operacyjny nosi nazwę tenotomii . Następnie przy pomocy implantu mocuje się odcięte ścięgno do kości ramiennej, co z kolei nazywane jest tenodezą. Oczywiście tego typu interwencje chirurgiczne wykonywane są mało inwazyjną i bezpieczną metodą artroskopową.
Warto wiedzieć, że leczenie operacyjne stosuje się u osób młodych i aktywnych. W przypadku osób starszych nie wykonuje się zabiegów chirurgicznych, a zaleca przyjmowanie kwasu hialuronowego.