Masaż dla przyszłej mamy

Masaż dla przyszłej mamy

Ciąża to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdej kobiety. W jej organźmie dochodzi do wielu zmian, jakie są wywoływanie ogromna burzą hormonów. Rosnący brzuszek potrafi sprawić wiele trudności.

Obciąża znacznie kręgosłup i nogi. Kobieta w zaawansowanej ciąży czuje się coraz bardziej zmęczona i często obolała. Można jej ulżyć w dolegliwościach poprzez wykonywanie odpowiedniego masażu.

Jak go przeprowadzić, by nie wyrządzić krzywdy przyszłej mamie i jej dziecku? Kilka porad znajdziesz w niniejszym artykule.

Masowanie ciężarnej – praktyczne wskazówki

Na poczatek warto wspomnieć o istotnych kwestiach, którymi są:

  • kontrowersje wokół masażu dla cięzarnych – istnieją od lat, ale nie ma żadne informacji potwierdzonej medycznie według której zakazywanoby masowania cięzarnych. Nalezy tylko pamiętać o tym, by nie wykonywać masażu w ostatnim miesiącu i podczas pierwszych trzech miesięcy.

    Poza tym okresem wykonywanie odpowiedniego masażu jest korzystne i pozytywnie wpływa na przyszłą matkę.

  • kwalifikacje masażyty – nie warto prosić o masaż osoby, która nie może się pochwalić potwierdzeniem wykształcenia w kierunku wykonywania masażu. Ponieważ nieprofesjonalny masażysta chcąc nie chcąc może zrobić krzywdę dziecku lub przyszłej matce.
  • substancje oleiste – najlepiej wybrac oliwkę dla dzieci i unikać olejków eterycznych, jakie mogą wywołać alergie

Masowana ciężarna nie może przybierać pozycji leżącej na brzuchu. Jest ona bezwzględnie zakazana! Jednakże wykonanie masażu na siedząco, a także kiedy kobieta połozy się na plecach będzie prawidłowe. Obszarem ciała, jaki warto poddac rozmasowaniu są nogi – narażone na opuchliznę, plecy – mogą boleć z powodu rosnącego przeciążenia, a także kark i barki.