Objawy zwichnięcia rzepki
Rzepka znajduje się w stawie kolanowym i nietrudno o jej nieprawidłowe przesunięcie. Najczęstszą przyczyną zwichnięcia rzepki są urazy, wrodzone zaburzenia w obrębie stawu kolanowego czy kontuzje sportowe. Może to być uraz o tyle groźny, że będzie powodował uszkodzenia kolejnych struktur w obrębie stawu kolanowego.
Objawów zwichnięcia rzepki nie należy ignorować, a jak najprędzej skierować swe kroki do lekarza, ponieważ może to być dość poważny uraz. Zdarzają się przypadki, kiedy rzepka ulega zwichnięciu, a następnie wraca na swoje miejsce w stawie kolanowym. Wtedy jest to uraz niegroźny i raczej nie ma potrzeby kontaktowania się z lekarzem.
Jednakże może się zdarzyć, że rzepka zostanie zwichnięta i nie wróci na swoje miejsce. Podstawowymi objawami zwichnięcia rzepki jest ból w kolanie oraz widoczny obrzęk. Dolegliwości bólowe koncentrują się głównie w przyśrodkowej części kolana i nasilają się podczas chodzenia, co znacznie ogranicza zakres ruchów w stawie.
Opuchlizna kolana jest spowodowana krwawieniem, do którego dochodzi wewnątrz stawu, co powoduje zasinienie. Ponadto można również zobaczyć, że kolano jest zdeformowane. W celu zdiagnozowania urazu lekarz najczęściej wykonuje test polegający na zepchnięciu rzepki do boku.
Jeżeli podczas badania pacjent odczuwa wyraźny dyskomfort, świadczy to o zwichnięciu rzepki. Zatem wyżej wymienionych objawów nie należy lekceważyć, a skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje stopień urazu, nastawi rzepkę i zaleci odpowiednie leczenie.