Regeneracja chrząstki stawu kolanowego

Regeneracja chrząstki stawu kolanowego

Istnieją różne sposoby prowadzące do zregenerowania się chrząstki stawu kolanowego. Ona sama nie posiada zdolności regeneracyjnych, w związku z tym należy taki proces wspomagać. Czy na pewno zalecane preparaty są skuteczne w regeneracji? Zwykle na początku przyjmuje się leki przeciwbólowe, potem takie, które wspomagają funkcjonowanie mazi i dzięki temu usprawniają ruchomość kolana. Są to jednak wszystko półśrodki, które niestety nie spowodują odrośnięcia chrząstki.

Używając stawu kolanowego tak, jak dotąd powoduje się dalszą jego degradację, co w rezultacie i tak prowadzi do rozwiązania operacyjnego. Chrząstkę stawu kolanowego można dzisiaj wyleczyć chirurgicznie, np. oczyszczając uszkodzone miejsce. Najlepsze jednak są obecnie nowoczesne metody biologicznej regeneracji chrząstki.

Polegają one na dokonywaniu przeszczepów. Jedna z nich opiera się na wyhodowaniu tkanki pochodzącej z fragmentu zdrowego stawu pacjenta. Po kilku tygodniach nowa tkanka zostaje wszczepiona w uszkodzone miejsce i uzupełnia je. W sposób naturalny następuje regeneracja.

Kolejna, równie doskonała metoda wykorzystuje szpik kostny chorego. Pozyskane w ten sposób komórki macierzyste transplantuje się w miejsce ubytku, gdzie narastają i tworzą zupełnie nowy, potrzebny fragment chrząstki. Miejsce przeszczepu jest na pewien czas osłonięte, by wspomagać proces regeneracyjny. Niezależnie od zastosowanego sposobu, konieczna jest prawidłowa rehabilitacja.

Autoprzeszczepy pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

zaufanie.omijanie-korkow.com.pl