Złamania kości przedramienia
Kość przedramienia tworzą kości: łokciowa oraz promieniowa, które znajdują się równolegle względem siebie. Gdy dochodzi do poważnego urazu, złamaniu mogą ulec obie te kości bądź tylko jedna z nich. Najczęściej do złamania kości przedramienia dochodzi w następstwie bezpośredniego urazu lub upadku na wyciągniętą rękę, kiedy siła nacisku jest bardzo duża. Trzeba wiedzieć, że złamania kości przedramienia są skomplikowane w leczeniu.
Jeśli do złamania dojdzie w okolicy nadgarstka, konieczne jest leczenie dwuetapowe. Najpierw unieruchamia się rękę przy pomocy gipsu na odcinku od dłoni do ramienia. Następnie wkłada się w gips rękę od dłoni do łokcia. Ma to na celu uniknięcie nieprawidłowego zrostu.
W dalszym leczeniu ważna jest rehabilitacja, która pozwoli przywrócić ręce sprawność. Ręka po zdjęciu gipsu jest osłabiona, dlatego istotne są odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i przywrócą sprawność. Należy zacząć od lekkich ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich trudność. Ważne jest, aby ręki nie przeforsować, a w przypadku wystąpienia bólu, od razu przerwać dane ćwiczenie.
Może się jednak zdarzyć, że mimo unieruchomienia ręki na kilka tygodni i rehabilitacji, ból nadal będzie doskwierał. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza. Może okazać się, że złamanie zrosło się nieprawidłowo i konieczny jest zabieg chirurgiczny. Podobnie w przypadku złamań z przemieszczeniem kości, kiedy nastawienie jest niemożliwe.
Wtedy również należy podać się leczeniu operacyjnemu.