Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego
Trzeba wiedzieć, że niektóre urazy mogą doprowadzić nie tylko do złamania obojczyka, ale także do zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego. W zależności od poziomu skomplikowania zwichnięcia dostosowuje się sposób leczenia. Oto kilka słów na temat tego uszkodzenia stawu.
Przyczyną zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego najczęściej jest upadek na bark bądź wyciągniętą rękę, w wyniku którego dochodzi do rozerwania więzadeł. Co ważne, podczas zwichnięcia może dojść do uszkodzenia stawu barkowo-obojczykowego w różnym stopniu. W łagodniejszych przypadkach może to być tylko naciągnięcie torebki stawowej, w cięższych może dojść do uszkodzenia torebki, zerwania więzadeł oraz dużego przemieszczenia obojczyka, co może wymagać leczenia operacyjnego.
Głównymi objawami zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego jest ból i obrzęk oraz widoczne wystawanie obojczyka. W takiej sytuacji nie należy zwlekać i udać się do lekarza. Zazwyczaj lekarz zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli ocenić stopień uszkodzenia.
Przy lżejszych urazach stosuje się leczenie zachowawcze – okłady z lodu, unieruchomienie ręki za pomocą temblaku oraz leki przeciwbólowe. Należy unikać przeciążania i intensywnego wysiłku fizycznego. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadkach dużych przemieszczeń i zerwaniu więzadeł może być konieczna interwencja chirurga.
W leczeniu ważna jest także rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc przywrócić sprawność w krótkim czasie.